24 Haziran seçimlerine giderken sandık güvenliğini sağlamak, seçmenlerin iradesinin sandığa doğru yansımasını sağlamak için Adil Seçim Platformu, siyasi partilerden demokratik kitle örgütlerine, meslek ve emek örgütlerinden oluşan bileşenleriyle birlikte kuruluşunu ilan etti.

Sandık güvenliğinin bir ayağı her ne kadar sandık başında olmak olsa da, bir diğer önemli ayağı ise medya ayağı. Seçim günü ekranlarda tek bir kaynaktan gelen seçim sonuçları yansıtılacak, sandıkların boşaldığına, sayımların başladığına ve hatta başladığı gibi bittiğine ilişkin haberler göreceğiz. Haliyle bu seçimlerde seçim güvenliğinin bir başlığı da alternatif medya ile bu karanlığın delinmesi.

Adil Seçim Platformu bünyesinde oluşturulan Adil Seçim Basın Merkezi, yani sandık başında ve seçim çevresinde olan olaylara şahit olan seçmenlerin ve seçim görevlilerinin aynı zamanda muhabirlik yapmasını, tanık olduğu şeyleri kayıt altına almasını ve Adil Seçim Merkezi’yle paylaşmasını istiyor. Bu çalışmayı yapacak olan, sandık güvenliğini sağlamak için alternatif medyada da seferber olan herkese “muhabir” sözcüğü ile “müşahit” sözcüğünden ürettiğimiz “müşabir” kavramını kullanıyoruz.

Unutma!

Sandığın seçmen iradesinin korunabilmesi için…

Güzel yarınlara uyanabilmek için sandığın başında olmana ve gönüllü müşabir olarak Adil Seçim Basın Merkezi’yle iletişim halinde kalmana Türkiye’deki 80 milyonun ihtiyacı var.

Sen de müşabir ol, sandığı koru, iradene sahip çık!